AKTUALNOŚCI

Instytut Techniki Budowlanej pozytywnie ocenił stan techniczny budynków zrealizowanych w technologii tzw. wielkiej płyty. Rekomendacja ta stanowi rezultat badań oraz doświadczeń naukowców i ekspertów, którzy w 2015 r. uczestniczyli w spotkaniach poświęconych obiektom wielkopłytowym. Dane o stanie konstrukcji budynków uzyskano m.in. z rejestrów awarii i katastrof, którymi od lat 90. zarządza Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Mimo iż groźba zawalenia obiektów wznoszonych w technologii wielkiej płyty na razie nie jest realna, Instytut Techniki Budowlanej pracuje nad pilotażowym programem skoncentrowanym na diagnostyce ich stanu technicznego. Stworzenie odpowiedniego narzędzia badawczego jest konieczne z uwagi na fakt, że do budownictwa wielkopłytowego należy znaczna część inwestycji mieszkaniowych w Polsce. Poza wyeliminowaniem ewentualnego ryzyka zawalenia obiektów, monitoring ma służyć również ocenie rozwiązań użytkowych, m.in. możliwości łączenia mieszkań czy ich przebudowy.

Nie straszmy ludzi, że mieszkania w wielkiej płycie są niebezpieczne! Mówiąc o ewentualnym programie pilotażowym i badawczym mamy na myśli działania naukowców i ekspertów ITB, którzy we współpracy z ekspertami z wyższych uczelni technicznych, dokonają weryfikacji poszczególnych systemów – czytamy w komentarzu Instytutu Techniki Budowlanej.

Źródło: KRN.pl | 2016-02-26


Trwają prace nad pilotażowym programem diagnostyki stanu technicznego budynków wielkopłytowych.

powrót
WYSZUKIWARKA

Kategoria
Typ nieruchomości
Lokalizacja
Metraż
Cena

MENU

KURSY WALUTZobacz oferty nieruchomości w serwisie nportal.pl!

Zgodnie z nowymi przepisami UE musimy poinformować Użytkownika że nasza strona internetowa wykorzystuje pliki Cookies które są niezbędne do prawidłowego działania strony.