AKTUALNOŚCI

Drzewo sąsiada gubi liście. Czy można zmusić go do posprzątania naszego podwórka?

Za płotem działki na posesji sąsiada rosną ogromne klony. Pięknie mienią się kolorami o tej porze roku, ale też – niestety – gubią liście. Ogromne liście spadają na teren pani Aleksandry. Znaczna ich część, bo wiatry wieją tam od zachodu, od strony posesji sąsiada.

Dziennik Gazeta Prawna

 – Dlaczego ja mam je sprzątać, to nie moje drzewa – denerwuje się kobieta. – Czy mam prawo domagać się posprzątania mojego podwórka przez sąsiada?

Niestety, nie ma podstawy do takiego żądania. Za porządek na terenie nieruchomości odpowiada jej właściciel, czyli w tym przypadku pani Aleksandra. Nie ma też przepisów, które zakazywałyby sadzenia drzew w sąsiedztwie płotu sąsiada, a opadanie liści o tej porze roku jest sprawą jak najbardziej naturalną. Co prawda jeden z przepisów kodeksu cywilnego, które regulują stosunki sąsiedzkie, stanowi, że właściciel gruntu powinien powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiedniej ponad przeciętną miarę. Wydaje się jednak, że nie znajdzie on tu zastosowania. Opadanie liści z drzewa rosnącego na jednej posesji na sąsiednią nie zakłóca korzystania z tej drugiej ponad przeciętną miarę.

Jedynym zapisem dotyczącym uprawnień właściciela nieruchomości w stosunku do drzew rosnących na działce sąsiada są przepisy dotyczące prawa obcinania korzeni, gałęzi i owoców przechodzących z sąsiedniego gruntu. Zabezpieczanie przed przenoszeniem się liści na sąsiedni grunt nie jest obowiązkiem prawnym.

Podstawa prawna

Art. 144, art. 150 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121).


Drzewo sąsiada gubi liście. Czy można zmusić go do posprzątania naszego podwórka?

powrót
WYSZUKIWARKA

Kategoria
Typ nieruchomości
Lokalizacja
Metraż
Cena

MENU

KURSY WALUTZobacz oferty nieruchomości w serwisie nportal.pl!

Zgodnie z nowymi przepisami UE musimy poinformować Użytkownika że nasza strona internetowa wykorzystuje pliki Cookies które są niezbędne do prawidłowego działania strony.